Komórki satelitarne
Rozbudowa mięśni jest możliwa pod warunkiem spełnienia kilku warunków. Podstawę stanowi maksymalna odbudowa włókien mięśniowych, która powinna nastąpić jak najszybciej. Nieustanie poszukiwane są sposoby na przyspieszenie i udoskonalenie regeneracji komórek mięśni. Wśród wielu metod wpływania na możliwości organizmu do odbudowy, warto zwrócić uwagę na stymulację komórek satelitarnych. Czym one właściwie są i na czym polega ten proces? Poniżej znajdziesz wyjaśnienie. Zapraszamy do lektury!
Komórki macierzyste
Aby nastąpiła hipertrofia włókien mięśniowych, niezbędne jest spełnienie kilku warunków:
- trening oporowy, w którego trakcie mięśnie są stymulowane. Ćwiczenia wywołują mikrouszkodzenia, które później muszą być odbudowane,
- właściwa regeneracja mięśni, w czasie której następuje pożądany wzrost włókien mięśniowych,
- odpowiednia podaż kaloryczna ze szczególnym uwzględnieniem białka, bez której nie może nastąpić nadbudowywanie tkanki mięśniowej.
Jednymi z podstawowych cząsteczek wspierających regenerację są komórki macierzyste, czyli rodzaj niewyspecjalizowanych, pierwotnych i jeszcze niedojrzałych składników, jakie znajdują się w ludzkim ciele. Mogą one okazać się bardzo pomocne do wsparcia układu odpornościowego i krwionośnego. Komórki macierzyste zastępują zasoby ich specjalistycznych odpowiedników, które uległy zniszczeniu lub uszkodzeniu. Mają one zdolność do różnicowania i regeneracji, tworząc bardziej wyspecjalizowane komórki bądź swoje własne kopie.
Czym są komórki satelitarne?
Jednymi z najbardziej znanych komórek macierzystych są właśnie satelitarne. Są one spoczynkowymi, jednojądrzastymi składnikami miogennymi. Umiejscowione są pomiędzy błoną podstawną końcowo zróżnicowanych włókien mięśniowych a sarkolemmą. Najczęściej u dorosłych pozostają nieaktywne. Działają jednakże jako rezerwowa populacja, zachowująca zdolność do rozmnażania się w przypadku urazu. Następstwem tego jest zwiększona liczba tych komórek oraz przyspieszone nadbudowywanie tkanki mięśniowej.
To właśnie one pomagają w regeneracji mięśni nie tylko po treningu siłowym, ale po jakimkolwiek wysiłku fizycznym. Wspierają także hipertrofię włókien mięśniowych. Tkanka w ludzkim ciele składa się bowiem z różnego rodzaju nerwów, w których skład wchodzą rozmaite komórki, w tym także macierzyste i satelitarne. Uważane są one za jedne z najważniejszych ze wszystkich z perspektywy prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Komórki satelitarne odpowiedzialne są w szczególności za naturalny mechanizm naprawczy, który aktywuje się w odpowiedzi na powstałe uszkodzenia. Bardzo dużą rolę w procesie tym odgrywają hormony. Wyróżnia się różne rodzaje urazów struktur mięśniowych. Aby nastąpiło odbudowanie, najpierw muszą przede wszystkim pojawić się zniszczenia, natomiast reakcje anaboliczne nie mogłyby występować bez katabolizmu.
Uszkodzenia na poziomie komórkowym wywoływane są w większości przypadków za sprawą dużego napięcia mięśniowego. Na zewnętrznych częściach włókien są z kolei umiejscowione określone ilości komórek satelitarnych mających zdolności migracyjne. W szczególnych warunkach, takich jak uszkodzenie tkanki mięśniowej w wyniku treningu, są one w stanie połączyć się z tymi włóknami. Dzięki temu regeneracja mięśni przebiega zdecydowanie efektywniej, zaś poprawie ulegają ogólne funkcje naprawcze.
Co wpływa na komórki satelitarne?
Aby uzyskać jak najlepsze efekty regeneracyjne, można zastosować działania mające na celu zwiększenie ilości jąder komórkowych, komórek satelitarnych i poprawę ich aktywności. Jakie czynniki warunkują ich jakość? Jednym z nich jest stan zdrowia. Jeśli jest on zły, to zdolność odbudowy organizmu również bardzo spada. Największy wpływ mają w tym zakresie te choroby, które znacznie upośledzają regenerację komórek. Zalicza się do nich chociażby cukrzyca typu II.
Genetyka jest kolejnym czynnikiem warunkującym ilość i potencjał komórek satelitarnych. Nie sprawia on, że można zaniedbać treningi czy styl życia, ale różnorodność genetyczna ma w tej kwestii duże znaczenie. Transkrypcja informacji z DNA do RNA jest warunkiem niezbędnym do prawidłowej syntezy białek, a zdarza się, iż pomimo podobnej puli genów, różnią się one w przypadku dwóch osób pod względem transkrypcyjnym.
Tymczasem to właśnie stopień przepisywania informacji z DNA do RNA może być kluczowy dla wyjątkowej odpowiedzi komórek satelitarnych nawet wtedy, gdy sama ich ilość jest podobna. Hipertrofia mięśni może być bardzo mocno ograniczona w przypadku osób, u których geny kodujące białka związane ze stanami zapalnymi organizmu wykazują wzmożoną aktywność.
Suplementacja także pomaga w powstawaniu całkiem nowych komórek. Bardzo duże znaczenie ma zwłaszcza zadbanie o podaż witamin z grupy B, szczególnie B12. Zwiększenie ilości tego składnika może poskutkować zdecydowanym pobudzeniem komórek satelitarnych i przyspieszeniem napraw włókien mięśniowych. Przyjmowanie witaminy B12 pozwala na nasilenie podziałów komórkowych, co jest szczególnie istotne we wszelkiego rodzaju sytuacjach stresowych. Dzięki temu można uzyskać nie tylko lepszą regenerację, ale i poprawę samopoczucia oraz wyników osiąganych podczas treningów.
Podsumowanie
Nie tylko suplementacja witamin z grupy B ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego działania komórek satelitarnych. Resweratrol, dostępny w ofercie naszego sklepu, również poprawia jakość muskulatury, ponieważ ogranicza katabolizm. Jednocześnie jest on aktywatorem tych komórek, dzięki czemu doskonale stymuluje funkcje naprawcze tkanki mięśniowej. Bez wysiłku fizycznego komórki satelitarne pozostają nieaktywne, a gdy zostaną już aktywowane w trakcie regeneracji mięśni - odnawiają się. Warto jednak wspomóc swój organizm w tym procesie. Zachęcamy do skorzystania z oferty naszego sklepu. Znajdują się w niej produkty skutecznie pomagające w odpoczynku po treningu.